Konferencie
Medzinárodná vedecká konferencia "Aktuálne výzvy vo výučbe cudzích jazykov"
Dňa 17. 6. 2022 sa v prostredí MS Teams uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia Aktuálne výzvy vo výučbe cudzích jazykov na vysokých školách konaná pod záštitou CercleS a doc. RNDr. Edity Partovej, CSc., dekanky Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Organizátormi konferencie bola Česko-slovenská asociácia učiteľov cudzích jazykov na vysokých školách a Ústav filologických štúdií, Katedra nemeckého jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom konferencie bolo vytvoriť fórum pre výmenu vedeckých informácií, skúseností a poznatkov v oblasti aktuálnych trendov vo výučbe cudzích jazykov na vysokých školách. V rámci konferencie boli pôvodne plánované nasledovné plenárne prednášky: PhDr. Mgr. Libor Štěpánek, Ph.D.: Jazykové vzdělávání na vysokých školách: Je cílem osvojit si cizí řeč nebo zdokonalit své komunikační dovednosti v cizí řeči?, PD Dr. habil Marion Grein: Nemčina ako odborný jazyk pre prax, PhDr. Jiří Hasil, Ph.D.: Výuka češtiny pro cizince na českých vysokých školách (cíle výuky a potřeby zahraničních studentů různých oborů). Posledne menovaná prednáška sa zo zdravotných dôvodov neuskutočnila, namiesto nej sa uskutočnila prednáška doc. PhDr. Marianny Sedlákovej, PhD. pod názvom Didaktika materinského jazyka versus didaktika cudzieho jazyka (v pregraduálnej výchove slovakistov). Príspevky v sekciách, ktoré odzneli v poobedňajších hodinách (2 sekcie v slovenskom/českom jazyku a 2 sekcie v anglickom jazyku), boli o.i. zamerané na štandardizáciu výučby cudzích jazykov na univerzitách, UNIcert, súčasné trendy a aktuálne výzvy vo výučbe cudzích jazykov v odbornej komunikácii na univerzitách, jazykové vzdelávanie v globalizovanom svete, vyučovanie cudzieho jazyka študentov s hendikepom, výučbu slovenského a českého jazyka ako cudzieho na vysokých školách, preklad, literatúru vo výučbe cudzích jazykov na vysokých školách a CLIL vo výučbe
7. medzinárodná konferencia doktorandov
7. medzinárodná konferencia doktorandov filologických odborov sa uskutočnila 13. mája 2021 online formou videokonferencie v MS Teams. Cieľom konferencie bolo vytvoriť fórum na prezentáciu výsledkov vedeckovýskumnej práce doktorandiek a doktorandov filologických odborov so zameraním na didaktiku cudzích jazykov a literatúr, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka, ako aj na cudzie jazyky a kultúry.
6. medzinárodná konferencia doktorandov
6. medzinárodná konferencia doktorandov sa uskutočnila 22. mája 2020 na PdF UK cez MS Teams. Doktorandky a doktorandi filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka predstavili čiastkové výsledky svojej vedeckovýskumnej činnosti.
Medzinárodná konferencia "Výskum kolokácií a kolokačná didaktika"
11. októbra 2019 sa na KNJL uskutočnila medzinárodná konferencia s názvom Výskum kolokácií a kolokačná didaktika. Uzuálne a ustálené slovné spojenia vo vyučovaní cudzieho jazyka.
V rámci konferencie boli odprezentované knižné výstupy z projektu KEGA 042UK-4/2017 Lingvistický opis, didaktizácia a integrácia problematiky kolokácií ako relevantnej súčasti slovnej zásoby do učebných plánov a učebných materiálov pre vysokoškolské štúdium.
Viac informácií na stránkach konferencie.
Odborná konferencia "Učiť gramatiku anglického jazyka? Áno, ale ako?"
Dňa 7. novembra 2019 KAJL organizovala odbornú konferenciu s názvom Učiť gramatiku anglického jazyka? Áno, ale ako?
V rámci konferencie boli odprezentované výsledky projektu VEGA č.1/0495/17 Vzťah medzi mentálnymi reprezentáciami systému anglického jazyka, performanciou v metalingvistických úlohách a produkciou v reálnych komunikačných situáciách pri učení sa anglického jazyka, medzi ktoré patria i dva publikačné výstupy Vzťahy a interakcie deklaratívnej a procedurálnej roviny vo výučbe anglickej gramatiky a Communicative activities for teaching grammar in context.
5. medzinárodná konferencia doktorandov
5. medzinárodná konferencia doktorandov sa uskutoční 10. mája 2019 na PdF UK. Doktorandky a doktorandi filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka na nej predstavia výsledky svojej vedeckovýskumnej činnosti.
Viac informácií nájdete na stránkach konferencie.
4. medzinárodná konferencia doktorandov
4. medzinárodná konferencia doktorandov sa uskutočnila 10. mája 2018 na PdF UK. Doktorandky a doktorandi filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka predstavili výsledky svojej vedeckovýskumnej činnosti.
Viac informácií nájdete na stránkach konferencie.
3. medzinárodná konferencia doktorandov
Už v poradí 3. medzinárodná konferencia doktorandov sa uskutočnila 7. júna 2017 na PdF UK. Doktorandky a doktorandi filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka mali aj tento rok možnosť diskutovať o výsledkoch svojej vedeckovýskumnej činnosti.
Henrich Bartek v slovenskej jazykovede a kultúre
Pri príležitosti dvoch okrúhlych výročí univerzitného profesora Dr. Henricha Bartka, významného slovenského jazykovedca a kodifikátora spisovnej slovenčiny, spoluzakladateľa a dlhoročného redaktora prvého a dodnes vydávaného jazykovedného časopisu Slovenská reč, člena Slovenského ústavu, neúnavného popularizátora poznatkov o spisovanej slovenčine i známeho publicistu, sa dňa 22. marca 2017 uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia, ktorú organizovala Katedra slovenského jazyka a literatúry Ústavu filologických štúdií Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci so Slovenským ústavom v Ríme, s Úniou slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych tvorcov žijúcich mimo územia Slovenska a s občianskym združením Libri Historiae.
2. medzinárodná konferencia doktorandov
2. medzinárodná konferencia doktorandov sa uskutočnila 15. júna 2016 na PdF UK. Doktorandky a doktorandi filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka mali aj tento rok možnosť diskutovať o výsledkoch svojej vedeckovýskumnej činnosti.
Literárna, ilustračná a dramatická tvorba pre deti a mládež v roku 2015
Katedra slovenského jazyka a literatúry dňa 20. apríla 2016 organizovala konferenciu s názvom Literárna, ilustračná a dramatická tvorba pre deti a mládež v roku 2015.
Vedecký seminár

23. novembra 2015 sa uskutočnil vedecký seminár pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra.
Román ako žánrová pankategória vo svetovej literatúre: prečo?

11. novembra 2015 sa uskutočnila Medzinárodná vedecká konferencia Kabinetu Dionýza Ďurišina s názvom Román ako žánrová pankategória vo svetovej literatúre: prečo?
Pozvánka a program konferencie
Fotogaléria
1. medzinárodná konferencia doktorandov
Konferencia sa uskutočnila 10. júna 2015 na PdF UK a jej cieľom bolo vytvoriť fórum na prezentáciu výsledkov vedeckovýskumnej práce doktorandiek a doktorandov filologických odborov so zameraním na cudzie jazyky, literatúry a kultúry, vrátane slovenského jazyka ako cudzieho jazyka. Srdečne Vás pozývame.
Obraz Čile, Argentíny a Francúzska v cestopisnej próze Martina Kukučína

27. mája 2015 sa pod záštitou Ústavu filologických štúdií konala medzinárodná konferencia Obraz Čile, Argentíny a Francúzska v cestopisnej próze Martina Kukučína. Konference sa zúčastnili domáci, ale aj zahraniční hostia zo Španielska a Ukrajiny.
Literárna, ilustračná a dramatická tvorba pre deti a mládež v roku 2014

Katedra slovenského jazyka a literatúry ÚFŠ PdF UK, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti Slovenská sekcia IBBY 22. apríla 2015 organizovali vedecký seminár Literárna, ilustračná a dramatická tvorba pre deti a mládež v roku 2014.
Fotogaléria




Esej ako žáner – Reflexívna plocha udalostí 20. storočia

12. novembra 2014 sa uskutočnila Medzinárodná vedecká konferencia Kabinetu Dionýza Ďurišina s názvom Esej ako žáner – Reflexívna plocha udalostí 20. storočia.
Premeny poetiky novely 20. storočia v krajinách strednej Európy/Európy vôbec
20. novembra 2013 sa konala 1. Medzinárodná konferencia Kabinetu Dionýza Ďurišina Premeny poetiky novely 20. storočia v krajinách strednej Európy/Európy vôbec.