Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Ponuky školských a mimoškolských aktivít pre študentov

Projekt Pedagogická klasická akadémia

Staň sa učiteľom s výnimočnými zručnosťami ešte počas školy a prihlás sa do Pedagogickej klasickej akadémie. 

Pedagogickú klasickú akadémiu organizuje ZŠ Citadela v Bratislave, v ktorej staviame na dlhoročnej skúsenosti s klasickým vzdelávaním. Citadelu spoluzaložila Slávka Kubíková, autorka bestsellerov Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov. Vzdelávací program Citadely je založený na princípoch katolíckeho klasického vzdelávania. Týmto pojmom nemáme na mysli „bežné“ vzdelávanie, ako ho poznáme na väčšine verejných slovenských škôl. Ide o vzdelávanie, v ktorom sa žiaci stretávajú s „klasikou“ – s dejinami, literatúrou, umením, latinčinou, ale aj gramatikou, matematikou a prírodnými vedami.  

Pedagogická akadémia zahŕňa workshopy o klasickom vzdelávaní, literatúre, histórii či umení, náčuvy na hodinách v Citadele a reflexiu so sprevádzajúcim učiteľom, vlastné vedenie hodín v Citadele a individuálne konzultácie. Pedagogická klasická akadémia trvá od októbra 2023 do mája 2024. Prihlásiť sa môžeš do 6. októbra 2023.  

Zistite viac na: https://www.citadela.kolegium.org/pedagogicka-akademia

Jazykové kurzy

Milé študentky, milí študenti,

v mene Oddelenia pre univerzitnú alianciu ENLIGHT si Vás dovoľujeme informovať o ponuke online jazykových kurzov, ktoré sú k dispozícii pre študentov z ENLIGHT partnerských univerzít (vrátane UK). Na niektoré kurzy je ešte stále otvorené prihlasovanie. Výhodou týchto jazykových kurzov je, že sú online a  ENLIGHT študentstvo má rovnaké podmienky.

Zoznam všetkých kurzov nájdete na: https://enlight-eu.org/index.php/students/courses/787-online-language-courses

Pre študentstvo je v ponuke aj bezplatný online kurz anglického jazyka, ktorý vedie lektorka z UK. Prihlasovanie je predĺžené do 29.9.2023. Pre viac informácii o kurze navštívte: https://enlight-eu.org/docs/languagecourses/ENLIGHT%20CU%20English%20course%20offer%20website%2023-24.pdf.

Nábor dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v programe Som tu pre teba

V programe Som tu pre teba hľadáme ochotných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky na dlhodobé doučovanie detí s nedostatkom príležitostí. 

Príďte na nábor dobrovoľníkov, na ktorom sa dozviete všetky informácie ako byť dobrovoľníkom/čkou.

POPIS AKTIVÍT

Dobrovoľnícky program ´Som tu pre teba´ je zameraný na doučovanie detí a trávenie času s deťmi zo sociálne znevýhodnených rodín - konkrétne detí vo vybraných krízových centrách,nízkoprahovej sociálnej službe alebo v centrách pre deti a rodiny v Bratislavskom kraji. Program prebieha individuálne, to znamená, že jeden dobrovoľník/čka sa venuje jednému dieťatu- tomu istému počas celého programu.

Podmienky zapojenia sa do programu:

- minimálny vek 18 rokov a viac

- absolvovanie náboru dobrovoľníkov/čok, na ktorom sa dozviete všetky informácie a ďalší postup

BENEFITY

zabezpečené vzdelávanie pre dobrovoľníkov

získanie skúseností s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostedia

byť súčasťou komunity, ktorá verí v zmysluplné veci a pomoc zraniteľnejším

a mnohé ďalšie

DODATOČNÉ INFORMÁCIE

Ak Vás táto ponuka zaujala, budeme sa na Vás tešiť na nábore dobrovoľníkov/čok, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 7. septembrao 17:00 hod. v Centre HUB na Černyševského 10 v Bratislave (Petržalka).

Prihlásiť na nábor sa môžete na email: somtupreteba@dobrovolnictvoba.sk

Ďakujeme. Tím BDC

DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE

Odkaz na webovú stránku ponuky

Ročná ponuka stáže pre študentov (v rámci Erasmus +)

Jsme soukromá SŠ, ZŠ a MŠ Monty School poskytuje bilingvní (česko-anglické) vzdělávání dětem od 2 let, žákům školou povinným a středoškolským studentům pod vedením jedné ředitelky a jejími zástupci pro každou úroveň.
Bilingvně je vedena rovněž veškerá související výchovná činnost (kluby, družina). Ve školce i na dalších stupních vzdělávání prosazujeme koncepci navození dvojjazyčného prostředí, kdy děti s jedním učitelem komunikují česky a s druhým anglicky, rodilí mluvčí jsou převážně muži, a to i ve školce. Všechny nabízené cizí jazyky (angličtina, němčina, španělština, ruština) vyučují rodilí mluvčí. Na lyceu si od 3. ročníku studenti volí humanitní nebo přírodovědné zaměření – obě specializace jsou vzájemně provázány.
Žáci a studenti se učí v souvislostech, v malých skupinách žáků, pracují experimentálně, kreativně, vytvářejí vlastní projekty. Středoškolská výuka je koncipována tak, aby svou formou i obsahem připomínala univerzitní studium. Tohoto programu se zúčastní studenti lycea. Podrobné informace o nás najdete na webových stránkách www.montyskola.cz - také v angličtině.

V případě jakýchkoli dotazů mě kontaktujte (Karin Kurecova, tel. +420 605 958 920, karin.kurecova@montyskola.cz). 

Stáž (v rámci Erasmus+)

Ahoj, 

som Rasťo a som stážista v neziskovej organizácii Amnesty International ČR. Chcel by som Ti ponúknuť možnosť stať sa členom/členkou českého tímu Amnesty Internationalteda spoznať nových ľudí, zorientovať sa v ľudskoprávnej problematike, precestovať Českú republiku a nabrať potrebnú prax pred ukončením štúdia. Tvoja stáž by prebiehala na oddelení ľudskoprávneho vzdelávania, a to buď v Prahe alebo v Brne. Keďže sa jedná o zahraničnú stáž, je možné ju absolvovať v rámci programu Erasmus+ (informácie o aktuálnych výzvach nájdeš na stránke tvojej fakulty), a to ako v rámci štúdia, tak aj ako absolventskú stáž. 

Tvoja stáž by pozostávala z usporadúvania a vedenia vzdelávacích workshopov pre stredné, základné a niekedy aj vysoké školy po celej Českej republike. Nemusíš sa báť, so všetkým ti pomôžeme, vyškolíme ťa a nikdy na to nebudeš sám/sama. Okrem tejto „práci v teréne“ budeš pracovať s internou databázou a aktívne komunikovať so školami. Plus nahliadneš aj do iných oblastí najväčšej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. Naučíš sa pracovať sám/sama, aj v kolektíve a získaš zručnosti z ľudských práv, ako aj z lektorskej praxe. Stáž ponúkame študentom a absolventom na 6 až 12 mesiacov. 

Pre mňa bola táto stáž veľkým prínosom,  pomohla mi zlepšiť moje vystupovanie pred ľuďmi a získala som povedomie o problematike ľudských práv vo svetovom meradle. Ak ťa táto ponuka zaujala a chcel/a by si sa dozvedieť viac, kontaktuj ma na - rastislav.sirotnikamnesty.cz . Prikladám aj zaujímavé linky na stránky, na ktorých sa dozvieš o Amnesty a jej činnostiach. Budem sa tešiť na tvoj mail!

Hlavná stránka Amnesty International- https://www.amnesty.cz
Workshop Živá knihovna - https://www.amnesty.cz/vzdelavani/zive-knihy
Facebook- https://www.facebook.com/AmnestyInternationalCR

Bc. Rastislav Širotnik