Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Odborné profily členov katedry

PROFESORI

prof. PaedDr. Miroslava Bartoňová, Ph.D.

fotka profesorky Bartoňovej

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Streda:     8:45 -  9:30 

Streda:   14:00 - 14:45

Štvrtok:  17:00 - 18:00 online

Externí študenti konzultácie v piatok podľa dohody

(študenti sa na konzultácie vopred ohlásia prostredníctvom mailu)

Miestnosť R104, Telefón +421 2 9015 9288, Email bartonovafedu.uniba.sk 

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

VEGA  1/0196/23  Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (hlavná riešiteľka)

KEGA 055UK-4/2023  Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľka)

KEGA 038UK-4/2023  Podpora a vývoj inovácií v estetickovýchovných predmetoch s akcentom na expresívne terapie v inkluzívnom vzdelávaní (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Prof. PaedDr. Miroslava Bartoňová, Ph.D., pôsobí na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vysokoškolské štúdium absolvovala na PdF UP v Olomouci v študijnom odbore Učiteľstvo pre školy vyžadujúce osobitnú starostlivosť. Vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa (PhD.) má ukončené vo vednom odbore Pedagogika na PdF MU v Brne. Jej vedecko-výskumná a pedagogická činnosť je zameraná na rozvoj špeciálnej a inkluzívnej pedagogiky. Profiluje sa v oblasti edukácie, intervencie k žiakom v inkluzívnom prostredí základnej a strednej školy s akcentom na žiakov so špecifickými poruchami učenia a žiakmi s mentálnym postihnutím. Svoje dlhoročné skúsenosti a získané empirické poznatky z praxe implementuje do výučby študentov. Publikovaním, spoluprácou so zahraničím a prednáškovou činnosťou na tuzemských a zahraničných konferenciách podporuje šírenie získaných poznatkov z vedecko-výskumnej činnosti smerom k odbornej verejnosti. V rámci akademickej sféry je aktuálne hlavným riešiteľom národného grantu VEGA, bola riešiteľom a spoluriešiteľom národných a medzinárodných projektov zameraných na výskum v oblasti špeciálneho a inkluzívneho vzdelávania a poradenstva. Je autorkou alebo spoluautorkou niekoľkých monografií, vysokoškolských učebníc s témou inklúzie, inkluzívnej didaktiky a intervenčných prístupov k žiakom v spoločnom vzdelávaní. 

prof. PaedDr. Darina Tarcsiová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Streda:  10:30 – 11:30 koordinátor pre študentov so SP

Streda:  11:30 – 13:30 po dohode aj online

Štvrtok: 13:30 – 15:30 

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R101, Telefón +421 2 9015 9128, Email tarcsiovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

DAAD projekt 2023-2024 Bildungsgänge Studierender mit Hörschädigung (hlavná riešiteľka)

KEGA 018UK-4/2023  Vytvorenie a implementácia nových didaktických prostriedkov na osvojovanie, rozvíjanie a hodnotenie špecifických komunikačných foriem detí a žiakov so zmyslovým postihnutím (hlavná riešiteľka)

VEGA 1/0478/23  Posunkový jazyk a posunková komunikácia a ich využívanie v špeciálnej a inkluzívnej pedagogike na rozvíjanie komunikačnej kompetencie vybraných skupín detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (hlavná riešiteľka)

 

PROFIL

Darina Tarcsiová, prof. PaedDr. PhD., je absolventkou PdF UK v Bratislave a pôsobí vo vednej oblasti Učiteľstvo a pedagogické vedy, konkrétne v špeciálnej pedagogike. Špecializuje sa na pedagogiku sluchovo postihnutých a na pedagogiku hluchoslepých, pričom sa zameriava na viaceré oblasti. Prvou je komunikácia osôb s poruchou sluchu a s hluchoslepotou, s užším zameraním na využívanie  špecifických komunikačných foriem– posunkový jazyk, posunkovaná slovenčina a prstové znaky. Ďalšou oblasťou jej záujmu je bimodálny bilingvizmus - bilingvizmus využívajúci hovorený a posunkový jazyk, viažuci sa na nepočujúcich, ale aj počujúce deti nepočujúcich rodičov (CODA detí). V súvislosti so zmenou paradigmy v pedagogike a špeciálnej pedagogike smerom k inkluzívnemu vzdelávaniu je spoluautorkou Stratégie inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní na roky 2022-2030 a následných materiálov súvisiacich s podpornými opatreniami. Je riešiteľkou a spoluriešiteľkou viacerých domácich a zahraničných výskumných projektov a autorkou a spoluautorkou množstva publikačných výstupov z oblastí svojho pôsobenia.  Spolupracuje s občianskymi združeniami sluchovo postihnutých a rodičov detí so stratou sluchu. Pôsobí ako tlmočníčka slovenského posunkového jazyka v rámci RTVS.

 

DOCENTI

doc. PhDr. Alexandra Biščo Kastelová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Streda:   9:00 - 11:30  

Streda:  12:30 - 13:00  

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R106, Telefón +421 2 9015 9118, Email bisco.kastelovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 055UK-4/2023 Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľka)

KEGA 038UK-4/2023 Podpora a vývoj inovácií v estetickovýchovných predmetoch s akcentom na expresívne terapie v inkluzívnom vzdelávaní (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Docentka PhDr. Alexandra Biščo Kastelová, PhD. je v oblasti špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského dlhoročnou odborníčkou. Jej akademický profil je charakterizovaný systematickým prístupom k výskumu a publikačnej činnosti.

Vzdelanie a akademické tituly: Alexandra Biščo Kastelová dosiahla titul PhD. v roku 2006 v rámci svojho doktorandského štúdia v oblasti špeciálnej pedagogiky. Neskôr, v roku 2007, obhájila titul PhDr., čím ukončila svoje rigorózne konanie. Následne, v roku 2015 úspešne absolvovala habilitačné konanie, čím potvrdila svoju odbornú kvalifikáciu.

Akademické pôsobisko: Od roku 2008 je členkou akademického kolektívu Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského, pričom pôsobí na Katedre špeciálnej pedagogiky. Na tomto pracovisku prednáša predmety zamerané na špeciálnopedagogickú diagnostiku, špeciálnopedagogické poradenstvo a komparatívnu špeciálnu pedagogiku na bakalárskom, magisterskom a doktorandskom stupni štúdia.

Výskumné zameranie: Jej odborný záujem sa sústreďuje na špeciálnopedagogickú diagnostiku a poradenstvo pre jednotlivcov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Vedecká činnosť: Alexandra Biščo Kastelová má bohatý vedecký profil so štúdiami, kapitolami vo vysokoškolských učebniciach, vysokoškolskými učebnicami a vedeckými prácami zverejnenými v domácich aj v zahraničných časopisoch od roku 2005. Jej monografie a učebnice z rokov 2012, 2014, 2017 a 2020 reflektujú jej výskumnú činnosť v oblasti špeciálnopedagogickej diagnostiky v rámci špeciálnopedagogického poradenstva.

doc. PaedDr. Terézia Harčaríková, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Utorok:  10:00 – 12:00  

Streda:  10:30 – 12:00  

Možnosť konzultácií aj mimo konzultačných hodín

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R110/111, Telefón +421 2 9015 9121,   Email harcarikovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

VEGA 1/0196/23  Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (zástupkyňa hlavnej riešiteľky)

KEGA 027UK-4/2023  Nové prístupy v sexuálnej výchove mládeže s mentálnym postihnutím v kontexte ich inklúzie do intaktnej spoločnosti (spoluriešiteľka)

KEGA 055UK-4/2023  Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Doc. PaedDr. Terézia Harčaríková, PhD. pracuje v pozícii pedagogický zamestnanec - docent na Katedre špeciálnej pedagogiky. Špecializuje sa na pedagogiku telesne postihnutých, chorých a zdravotne oslabených,  v rámci ktorej sa zameriava na niekoľko oblastí. Venuje sa predprofesijnej a profesijnej príprave jednotlivcov s telesným postihnutím, problematike školského sebahodnotenia žiakov s telesným postihnutím, chorobou a zdravotným oslabením. Predmetom jej záujmu je aj problematika chronicky a nevyliečiteľne chorých, konkrétne oblasť edukácie týchto detí a žiakov a tiež aj oblasť špeciálnopedagogickej podpory detí a žiakov s nevyliečiteľnou, život ohrozujúcou chorobou. Predmetom jej záujmu je aj problematika žiakov s vývinovými poruchami učenia, konkrétne špecifiká ich edukácie, školské sebahodnotenie týchto žiakov a tiež predprofesijná a profesijná príprava.

V súvislosti so zmenou paradigmy v oblasti špeciálnej pedagogiky smerom k inkluzívnemu vzdelávaniu v Slovenskej republike, sa podieľala na tvorbe strategických dokumentov. Je spoluautorkou Stratégie inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní na roky 2022-2030.

V poslednom období úzko spolupracuje s NIVaM, s oddelením pre inklúziu a špeciálnu pedagogiku, rané a predškolské vzdelávanie. Je autorkou aj spoluautorkou Katalógu podporných opatrení, metodických materiálov k podporným opatreniam zameraných na oblasť špecializovaného kariérového poradenstva, na oblasť zabezpečenia činností na rozvoj detí a žiakov a pod.

Je členkou vedeckej rady medzinárodného vedeckého recenzovaného časopisu Štúdie zo špeciálnej pedagogiky, Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, a členkou redakčnej rady časopisu Speciální pedagogika na Pedagogickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

V rámci študijného programu špeciálna pedagogika zastáva pozíciu členky rady študijného programu vo všetkých stupňoch štúdia.  

Je vedúcou Katedry špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. 

doc. PaedDr. Jana Lopúchová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok: 13:30 – 15:00 

Utorok:    12:30 – 14:00 

Tútorka:   Štvrtok: 10:30 – 11:30 

Koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami:  Pondelok: 15:00 – 16:00 

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R109, Telefón +421 2 9015 9123, Email lopuchovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 055UK-4/2023  Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (hlavná riešiteľka)

KEGA 018UK-4/2023  Vytvorenie a implementácia nových didaktických prostriedkov na osvojovanie, rozvíjanie a hodnotenie špecifických komunikačných foriem detí a žiakov so zmyslovým postihnutím (zástupkyňa hlavnej riešiteľky)

VEGA 1/0196/23  Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Vysokoškolská pedagogička pôsobiaca na Katedre špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Prioritnou oblasťou jej záujmu je špeciálna pedagogika, s užším zameraním na pedagogiku zrakovo postihnutých, ale aj pedagogika detí raného a predškolského veku, predprimárne vzdelávanie, problematika digitálnych a asistenčných technológií pre jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením. Longitudiálne sa venuje vedecko-výskumnej činnosti a publikačnej činnosti, ktorá zahŕňa vyše 200 publikačných výstupov. Ako spoluautorka participovala na tvorbe dokumentov strategického charakteru pre Slovenskú republiku, napr. Stratégie inkluzívneho prístupu vo vzdelávaní detí a  žiakov so špecifickými potrebami, Manuálu debarierizácie, profesijných štandardov a pod.

Bola/je riešiteľkou projektov KEGA, VEGA, rozvojových projektov, ako aj napr. projektov zameraných na sprístupňovanie kultúrnych inštitúcií znevýhodneným skupinám obyvateľstva.

Ako fakultná koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami má bohaté skúsenosti s debarierizáciou a sprístupňovaním akademického prostredia študentom so špecifickými potrebami.

V oblasti špeciálnej pedagogiky eviduje 15 prednášok na pozvanie doma a v zahraničí. Aktívne sa zúčastňuje na vedeckých konferenciách a odborných seminároch  domácej aj zahraničnej proveniencie.

Je predsedníčkou Rady pre kvalitu PdF UK v Bratislave, členkou Rady kvality UK, členkou Akreditačnej rady PdF UK, členkou rady študijného programu špeciálna pedagogika vo všetkých stupňoch štúdia.  

Je  členkou redakčnej rady vedeckého časopisu Paedagogica Specialis, členkou vedeckej rady medzinárodného vedeckého recenzovaného časopisu Štúdie zo špeciálnej pedagogiky, PdF PU v Prešove, členka komisie na vyhodnocovanie špecifických potrieb študentov so špecifickými potrebami, členka skúšobných komisií pre rigorózne a dizertačné skúšky a obhajoby rigoróznych/dizertačných prác PdF UK na Slovensku aj v Českej republike.

Na fakulte  aktuálne zastáva funkciu prodekana pre vnútorný systém kvality.

doc. Mgr. Dagmar Nemček, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:  12:30 - 14:00

Štvrtok:      9:00 - 10:30  

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R107, Telefón +421 2 9015 9497, Email dagmar.nemcekfedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 051UK-4/2022 Inkluzívne vzdelávanie v telesnej a športovej výchove (hlavná riešiteľka)

VEGA 1/0611/23 Model športovo-špecifickej klasifikácie športovcov s intelektovým znevýhodnením v para karate (zástupkyňa hlavnej riešiteľky)

 

PROFIL

Doc. Mgr. Dagmar Nemček, PhD. je absolventkou Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave v študijnom odbore Telesná výchova a šport so špecializáciou Zdravotná telesná výchova a šport. Na FTVŠ UK absolvovala doktorandské štúdium v odbore Športová edukológia, v ktorom sa aj habilitovala. Pôsobí ako vysokoškolská pedagogička na Katedre špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, kde pripravuje budúcich špeciálnych pedagógov v predmetoch Telesná a športová výchova a Zdravotná telesná výchova. Je autorkou viac ako 200 plnohodnotných vedeckých a odborných prác z oblasti inkluzívnej telesnej a športovej výchovy a športu zdravotne postihnutých s viac ako 600 domácimi a zahraničnými citáciami. Je predsedníčkou Slovenskej vedeckej spoločnosti pre telesnú výchovu a šport, členkou výkonného výboru Slovenskej asociácie športu pre všetkých a členkou Medzinárodnej asociácie športu a kultúry (ISCA). Je šéfredaktorkou domáceho vedecko-odborného časopisu Telesná výchova & šport. Jej vedecký záujem sa orientuje na oblasť kvality života športovcov so zdravotným znevýhodnením, inkluzívnej telesnej výchovy a zdravotnej telesnej výchovy. V týchto oblastiach je úspešnou riešiteľkou viacerých národných a medzinárodných projektov.

ODBORNÍ ASISTENTI

Mgr. Zuzana Ivanová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok: 14:30 – 15:15

Streda:    13:00 – 15:15

(po dohode je možné konzultovať aj online, konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R108, Telefón +421 2 9015 9424, Email ivanovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

VEGA 1/0196/23  Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (spoluriešiteľka)

KEGA 027UK-4/2023  Nové prístupy v sexuálnej výchove mládeže s mentálnym postihnutím v kontexte ich inklúzie do intaktnej spoločnosti (spoluriešiteľka)

KEGA 055UK-4/2023  Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Mgr. Zuzana Ivanová, PhD. pracuje na pozícii pedagogický zamestnanec – odborný asistent na Katedre špeciálnej pedagogiky od septembra 2022. Jej pedagogicko - výskumná činnosť je zameraná na problematiku detí, žiakov, adolescentov a dospelých s telesným, mentálnym a viacnásobným postihnutím. Konkrétne sa venuje oblasti ranej a predprimárnej edukácie, výchovnej rehabilitácie, podporným a intervenčným opatreniam a tiež problematike bazálnej stimulácie. Kľúčovou oblasťou je problematika jednotlivcov s telesným postihnutím, chorobou a zdravotným oslabením, kde sa výskumne zameriava na skupinu jednotlivcov s nevyliečiteľným ochorením, na kvalitu ich života a tiež aj na špecifiká edukácie týchto jednotlivcov. Publikačná a pedagogická činnosť Mgr. Zuzany Ivanovej, PhD., sa v poslednom období rozšírila aj o oblasť inkluzívneho vzdelávania detí a žiakov so ŠVVP a tiež aj o možnosti ich podpory prostredníctvom podporných opatrení, ktoré sa postupne zavádzajú do prostredia materských, základných a stredných škôl v Slovenskej republike. Úzko spolupracuje s NIVaM, s oddelením pre inklúziu a špeciálnu pedagogiku, rané a predškolské vzdelávanie. Je autorkou aj spoluautorkou metodických materiálov k podporným opatreniam zameraným na oblasť úpravy cieľov, metód, foriem a prístupov vo výchove a vzdelávaní, úprav obsahu výchovy a vzdelávania a hodnotenia výsledkov dosiahnutých deťmi a žiakmi vo vzdelávaní, zabezpečenia činností na rozvoj detí a žiakov a ďalších.  

Mgr. Lenka Nadányi, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:  13:00 – 14:30 

Utorok:       8:00 –  9:30 

(po dohode sú možné konzultácie aj online, študenti sa na konzultácie vopred ohlásia prostredníctvom mailu)

Miestnosť R108, Telefón +421 2 9015 9423, Email nadanyifedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

VEGA 1/0478/23  Posunkový jazyk a posunková komunikácia a ich využívanie v špeciálnej a inkluzívnej pedagogike na rozvíjanie komunikačnej kompetencie vybraných skupín detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (spoluriešiteľka)

KEGA 060UK-4/23  Povinné predprimárne vzdelávanie detí s poruchami autistického spektra a detí s ťažkým viacnásobným postihnutím v paradigme špeciálneho a inkluzívneho vzdelávania (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Mgr. Lenka Nadányi, PhD. pracuje na pozícii odborného asistenta na Katedre špeciálnej pedagogiky. Vykonáva pedagogickú činnosť premetov zameraných na poruchy autistického spektra a v rámci vedecko-výskumnej činnosti sa rovnako zaoberá problematikou porúch autistického spektra, edukácie jednotlivcov s uvedenými poruchami atď. Má vyštudovaný odbor špeciálna pedagogika v rámci II. a III. stupňa vysokoškolského štúdia. V odbore sa aj naďalej vzdeláva a rozširuje si poznatky prostredníctvom webinárov, kurzov, seminárov a školení. Má bohaté skúsenosti s edukáciou a podporou jednotlivcov s poruchami autistického spektra, ktoré nadobudla počas niekoľkých rokov praxe v rámci poskytovania behaviorálnych intervencií, čo jej umožňuje prepájať teóriu s praxou.

 

PaedDr. Margaréta Osvaldová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok: 14:00 – 16:00

Streda:    15:00 – 16:00

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R104, Telefón +421 2 9015 9125, Email osvaldovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 038UK-4/2023  Podpora a vývoj inovácií v estetickovýchovných predmetoch s akcentom na expresívne terapie v inkluzívnom vzdelávaní (hlavná riešiteľka)

 

PROFIL

VZDELANIE A KVALIFIKAČNÝ RAST

2002 – 2004: PhD. Katedra hudobnej výchovy, Pedagogickej fakulty UK v Bratislave.

1996 – 2000: Magister (Mgr.) muzikológ, Katedra hudobnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

PaedDr. Margaréta Osvaldová, PhD. pôsobí na katedre špeciálnej pedagogiky na pracovnej pozícii odborného asistenta. Jej oblasťou záujmu je problematika hudby, hudobného umenia a hudobnej výchovy s užším zameraním na jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením a inkluzívne vzdelávanie. Na túto oblasť je zameraná aj jej tvorivá činnosť, ktorá zahŕňa okolo 70 publikačných výstupov. Vyučuje napr. predmety Základy hudobnej výchovy, Špeciálna hudobná výchova, Špeciálna didaktika hudobnej výchovy, Základy muzikoterapie pre špeciálnych pedagógov, Špeciálna hudobná výchova pre mentálne postihnutých, ale aj Výchovnú rehabilitáciu mentálne a viacnásobne postihnutých. Vedie bakalárske a diplomové práce s uvedenou problematikou, je členkou štátnicových komisií. Aktívne sa zúčastňuje na vedeckých konferenciách a odborných seminároch. V rámci rozvoja profesijných zručností absolvovala napr. Tréning fonematického uvedomovania.

PaedDr. Andrea Prečuchová Štefanovičová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:  17:30 - 18:30 

Štvrtok:    14:00 - 15:30 

(konzultáciu prosím vopred dohodnúť e-mailom)

Miestnosť R106, Telefón na pracovisko: +421 2 9015 9439, Email: precuchova.stefanovicovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 027UK-4/2023  Nové prístupy v sexuálnej výchove mládeže s mentálnym postihnutím v kontexte ich inklúzie do intaktnej spoločnosti (hlavná riešiteľka)

KEGA 038UK-4/2023  Podpora a vývoj inovácií v estetickovýchovných predmetoch s akcentom na expresívne terapie v inkluzívnom vzdelávaní (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

PaedDr. Andrea Prečuchová Štefanovičová, PhD. je absolventkou Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Doktorandské štúdium ukončila v roku 2012 v odbore Špeciálna pedagogika. Pôsobí ako výskumný pracovník primárne v oblasti pedagogiky mentálne postihnutých. V rokoch 2012 - 2015 bola katedrovým koordinátorom praxí pre špecializáciu pedagogika mentálne postihnutých na bakalárskom aj magisterskom stupni štúdia. Podieľala sa na príprave viacerých konferencií. Bola odborným riešiteľom projektu Univerzitný vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2015.

V súčasnosti sa zaoberá predovšetkým problematikou komplexnej rehabilitácie, sexuálnej výchovy jednotlivcov s postihnutím a pedagogikou dospelých s postihnutím. Prednáša a vedie bakalárske a diplomové práce so zameraním na uvedené témy. Zúčastňuje sa aktívne na konferenciách, spolupracuje na príprave odborných webinárov so spoločnosťou Edulab. Je súčasťou viacerých projektov.

Mgr. Nikoletta Szászová, PhD., MBA

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:    7:30 - 9:00 

Utorok:     13:00 - 14:30 

(na konzultácie je potrebné ohlásiť sa vopred prostredníctvom mailu)

Miestnosť R106, Telefón +421 2 9015 9491, Email szaszovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

GRANT MLADÝCH UK UK/145/2023 Využitie neuropedagogického prístupu vo vzdelávaní, diagnostike a v špeciálnopedagogickej intervencii (hlavná riešiteľka)

KEGA 060UK-4/2023 Povinné predprimárne vzdelávanie detí s poruchami autistického spektra a detí s ťažkým viacnásobným postihnutím v paradigme špeciálneho a inkluzívneho vzdelávania (spoluriešiteľka)

 

PROFIL

Mgr. Nikoletta Szászová, PhD., MBA, vyštudovala v rámci magisterského stupňa štúdia špeciálnu pedagogiku v špecializácii poradenstvo a pedagogika jednotlivcov s poruchami učenia, správania a narušenou komunikačnou schopnosťou. Je absolventkou denného doktorandského štúdia na Katedre špeciálnej pedagogiky. Predmetom jej záujmu je hlavne problematika špecifických porúch učenia, narušená komunikačná schopnosť a neuropedagogické prístupy vo vzdelávaní. V rámci dizertačnej práce sa venuje adaptácii a modifikácii zahraničného pohybového intervenčného programu (program KMT) pre slovenské podmienky. V rámci svojej pedagogickej činnosti zabezpečuje predmety z oblasti problematiky narušenej komunikačnej schopnosti a porúch učenia ako aj integratívnej/inkluzívnej špeciálnej pedagogiky. Počas doktorandského štúdia získala dvakrát Grant Mladých UK, čo jej umožňuje efektívnejšiu realizáciu výskumnej časti svojej dizertačnej práce. V rámci projektu Geosen spolupracuje na preklade elektronickej geografickej učebnice do maďarského jazyka. Pôsobí i v súkromnom centre poradenstva a prevencie, kde sa venuje diagnostike špecifických porúch učenia a špeciálnopedagogickej intervencii. Je členkou Akadémie KMT v Budapešti, kde úzko spolupracuje s odborníkmi z oblasti neuropedagogiky a pohybovej terapie. 

Mgr. Miroslava Tomášková, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok: 9:00 - 10:30 

Streda:    8:30 - 10:00 

Tútorka:   Utorok:    10:45 – 11:45  

(termín konzultácií si prosím dohodnite vopred prostredníctvom e-mailu)

Miestnosť R101, Telefón +421 2 9015 9386, Email tomaskovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

DAAD projekt Bildungsgänge Studierender mit Hörschädigung (spoluriešiteľka)

KEGA 018UK-4/2023 Vytvorenie a implementácia nových didaktických prostriedkov na osvojovanie, rozvíjanie a hodnotenie špecifických komunikačných foriem detí a žiakov so zmyslovým postihnutím (spoluriešiteľka)

VEGA 1/0478/23 - Posunkový jazyk a posunková komunikácia a ich využívanie v špeciálnej a inkluzívnej pedagogike na rozvíjanie komunikačnej kompetencie vybraných skupín detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (zástupkyňa hlavnej riešiteľky)

 

PROFIL

Mgr. Miroslava Tomášková, PhD., vyštudovala špeciálnu pedagogiku s užším zameraním na pedagogiku sluchovo postihnutých a poradenstvo. Momentálne pôsobí ako vedecký zamestnanec na Ústave špeciálnopedagogických štúdií a inkluzívneho vzdelávania na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Predmetom jej záujmu v  doterajšej činnosti je diagnostika komunikácie žiakov s poruchou sluchu a podpora žiakov s poruchou sluchu v školskom prostredí. Problematika diagnostiky bola predmetom jej záujmu aj v rámci dizertačnej práce, ktorú spracovala na tému Hodnotenie komunikačných kompetencií u detí a žiakov so stratou sluchu. K riešeniu tejto problematiky má veľmi blízko aj na základe osobnej skúsenosti  a zainteresovanosti, keďže má sama poruchu sluchu.

V rámci svojej pedagogickej činnosti  sa venuje manuálnym komunikačným formám výučbou predmetov ako Základy posunkového jazyka a Prstové znaky, či vzdelávaniu detí a žiakov so sluchovým postihnutím v predmetoch Predprimárne vzdelávania sluchovo postihnutých a Výchovná rehabilitácia sluchovo postihnutých. Zároveň pôsobí ako metodička praxí v pedagagogike sluchovo postihnutých pre študentov bakalárskeho stupňa štúdia. Vo vedecko-výskumnej činnosti je spoluriešiteľkou zástupkyňou hlavného riešiteľa národných projektov KEGA/VEGA realizujúcich v oblasti vzdelávania nielen sluchovo postihnutých a zahraničného projektu DAAD. Jej publikačná činnosť je prevažne výstupom z týchto projektov.

V minulosti pôsobila ako asistentka pedagóga v bežnej i špeciálnej základnej škole, spolupracuje s neziskovými organizáciami venujúcim sa jednotlivcom so sluchovým postihnutím. V súčasnosti popri vysokej škole pôsobí v poradensko-metodickom centre Rozvoj Dieťaťa o.z. ako odborný terapeut, kde sa venuje rozličným skupinám detí so špeciálnymi edukačnými potrebami.

PROJEKTOVÁ ČINNOSŤ

1 Riešiteľ Grantu č. UK/187/2018 - Identifikácia, analýza a hodnotenie komunikačnej kompetencie u detí/žiakov s poruchou sluchu

2 Riešiteľ Grantu č. UK/183/2019 s názvom Diagnostický nástroj na hodnotenie komunikačného správania u detí a žiakov so sluchovým postihnutím – KOZK.

3 Spoluriešiteľ KEGA 049UK-4/2019 Možnosti a limity integrovaného/inkluzívneho vzdelávania žiakov so zmyslovým postihnutím (ukončený)

4 Spoluriešiteľ KEGA 034UK-4/2018 Inovácia edukačného procesu predmetu geografia u žiakov s mentálnym postihnutím (ukončený)

 5 Spoluriešiteš DAAD (Deutscher akademischer Austauschdienst), realizované na PdF UK v Bratislave, v rokoch 2020 - 2021 pod názvom : Barrierefrei studieren – Inklusion im tertiären Bildungsbereich - spoluriešiteľ projektu

Mgr. Martin Záni, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025:

Utorok:  15:00 – 17:00

Štvrtok: 12:30 – 13:30

(Konzultácie prosím vopred dohodnúť e-mailom)

Miestnosť: R 107, Telefón: +421 2 9015 9531,  e-mail: martin.zaniuniba.sk

 

PROFIL

Vysokoškolský pedagóg Mgr. Martin Záni, PhD. pôsobí ako odborný asistent na Katedre špeciálnej pedagogiky. Špecializuje sa v odboroch pedagogika mentálne postihnutých, pedagogika telesne postihnutých, chorých a zdravotne oslabených, pedagogika zrakovo postihnutých. Zaujíma sa o dejiny špeciálnej pedagogiky a komparáciu. Praktické skúsenosti získal v pozícii školského špeciálneho pedagóga.

 

 

 

LEKTORI

Mgr. Marek Hlina

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:  14:45 - 15:30

Štvrtok:     17:00 - 17:45

(na konzultácie je potrebné sa vopred dohodnúť mailom) 

Miestnosť R109, Telefón +421 2 9015 9122, Email hlinafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 018UK-4/2023 Vytvorenie a implementácia nových didaktických prostriedkov na osvojovanie, rozvíjanie a hodnotenie špecifických komunikačných foriem detí a žiakov so zmyslovým postihnutím (spoluriešiteľ)

KEGA 055UK-4/2023 Prevencia a eliminácia sociálnopatologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľ)

 

PROFIL

Mgr. Marek Hlina pôsobí na Katedre špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského ako lektor. Vyštudoval pedagogiku zrakovo postihnutých v kombinácii s učiteľstvom slovenského jazyka a literatúry. Počas svojej praxe sa venoval sociálnej rehabilitácii zrakovo postihnutých na Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska, diagnostike a poradenstvu v  Centre špeciálnopedagogického poradenstva pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím a pôsobil ako učiteľ a zástupca riaditeľa na Spojenej škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím. Aktuálne je riaditeľom Špecializovaného centra poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave. Na KŠPEC zabezpečuje výučbu predmetov zameraných na pedagogiku zrakovo postihnutých. Bol externým spolupracovníkom a posudzovateľom metodických materiálov pre žiakov so zrakovým postihnutím pre NIVAM a VÚDPAP. Venuje sa športom pre slabozrakých a nevidiacich, aktuálne je na pozícii predsedu goalballu za sekciu nevidiacich Slovenskej asociácie zdravotne postihnutých športovcov. V goalballe reprezentoval Slovenskú republiku na niekoľkých majstrovstvách sveta. Je členom rady Slovenskej autority pre Braillovo písmo, ktorá rozširuje povedomie o Braillovom písme. Vo svojej publikačnej činnosti sa zameriava najmä na edukáciu žiakov so zrakovým postihnutím, priestorovú orientáciu a Braillovo písmo. 

Mgr. Kristína Tkáčová, PhD.

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Utorok:   11:30 - 12:30  online

Štvrtok:  11:30 - 12:30  online

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R108, Telefón +421 2 9015 9438, Email kristina.tkacovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 038UK-4/2023 Podpora a vývoj inovácií v estetickovýchovných predmetoch s akcentom na expresívne terapie v inkluzívnom vzdelávaní (spoluriešiteľka)

KEGA 060UK-4/2023 Povinné predprimárne vzdelávanie detí s poruchami autistického spektra a detí s ťažkým viacnásobným postihnutím v paradigme špeciálneho a inkluzívneho vzdelávania (zástupkyňa hlavnej riešiteľky)

VEGA 1/0196/23 Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (spoluriešiteľka)

PROFIL 

Mgr. Kristína Tkáčová, PhD., vyštudovala špeciálnu pedagogiku so zameraním na pedagogiku mentálne postihnutých a poradenstvo. Pracuje na pozícii vedecko-výskumného pracovníka na Ústave špeciálnopedagogických štúdií a inkluzívneho vzdelávania na pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Jej pedagogicko-výskumná činnosť je zameraná na problematiku detí a žiakov s mentálnym, telesným a viacnásobným postihnutím. Okrem toho sa venuje problematike detí a žiakov s chorobou, čo bolo predmetom jej záujmu pri spracovaní dizertačnej práce s témou Jednotlivec s nevyliečiteľnou chorobou v kontexte pedagogiky chorých.

V rámci pedagogickej činnosti sa venuje ranej starostlivosti, predprimárnemu vzdelávaniu, edukácii nevyliečiteľne chorých a zároveň je aj metodičkou odborných praxí.

V minulosti pôsobila ako školský špeciálny pedagóg v inkluzívnej materskej škole Rozmanita, ako odborný terapeut v poradensko-metodickom centre Rozvoj Dieťaťa o.z., ako terapeut v n.o. Plamienok a ako výskumný a vývojový zamestnanec pre oblasť inkluzívneho a špeciálneho vzdelávania v NIVaM.

PROJEKTOVÁ ČINNOSŤ

Riešiteľka Grantu č. UK/180/2016 Jednotlivec s nevyliečiteľnou chorobou v kontexte pedagogiky chorých

Spoluriešiteľka KEGA 064UK-4/2020 Elektronická učebnica geografie pre žiakov s mentálnym postihnutím

Spoluriešiteľka VEGA 1/0789/14 Determinanty a odchýlky vývinu detí školského veku so zdravotným postihnutím v oblasti somatopatologickej, psychoedukačnej, komunikačnej a sociálnej

INTERNÉ DOKTORANDKY

Mgr. Kristína Ondrašinová

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok: 15:30 – 17:00 

Streda:    16:00 – 18:00 online 

(študenti sa na konzultácie vopred ohlásia prostredníctvom mailu) 

Miestnosť R104, Telefón +421 2 9015 9493, Email ondrasinovafedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY 

GRANT MLADÝCH UK UK/1053/2024 Používanie posunkov ako osobitnej formy komunikácie v špeciálnych základných školách na Slovensku (hlavná riešiteľka)

VEGA 1/0478/23 Posunkový jazyk a posunková komunikácia a ich využívanie v špeciálnej a inkluzívnej pedagogike  na rozvíjanie komunikačnej kompetencie vybraných skupín detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (spoluriešiteľka) 

KEGA č. 018UK-4/2023 Vytvorenie a implementácia nových didaktických prostriedkov na osvojovanie, rozvíjanie a hodnotenie špecifických komunikačných foriem detí a žiakov so zmyslovým postihnutím (spoluriešiteľka) 

PROFIL 

Mgr. Kristína Ondrašinová pôsobí na Katedre špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ako interná doktorandka. V rámci vysokoškolského štúdia I. a II. stupňa študovala na Katedre špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v študijnom programe špeciálna pedagogika. Vo svojej dizertačnej práci v rámci vysokoškolského štúdia III. stupňa sa venuje možnostiam využívania posunkov a posunkovej komunikácie pri jednotlivcoch s iným druhom zdravotného postihnutia. Oblasťou jej vedeckého záujmu je okrem uvedeného aj oblasť augmentatívnej a alternatívnej komunikácie.  

Mgr. Daša Švecová

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Utorok:   15:00 - 16:30 online

Štvrtok:    9:30 - 11:00

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R113, Email svecova137uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

Grant Univerzity Komenského UK/1062/2024 Postoje žiakov s mentálnym postihnutím k hodinám telesnej a športovej výchovy (hlavná riešiteľka)

KEGA 051UK-4/2022 Inkluzívne vzdelávanie v telesnej a športovej výchove (spoluriešiteľka)  

PROFIL

Mgr. Daša Švecová je internou doktorandkou na Katedre špeciálnej pedagogiky PdF UK. Vyštudovala špecializáciu špeciálna pedagogika – poradenstvo v kombinácii s pedagogikou mentálne postihnutých. V rámci dizertačnej práce sa zaoberá žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich postojmi k telesnej a športovej výchove.

 

 

Mgr. Jana Zeman

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2024/2025

Pondelok:  10:00 - 11:30 

Štvrtok:     12:30 - 14:00 online

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R113, Telefón +421 2 9015 9509, Email zeman@fedu.uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

KEGA 055UK-4/2023 Prevencia a eliminácia sociálno-patologických javov v prostredí internetu u jednotlivcov so zdravotným znevýhodnením – digitálna bezpečnosť pre inkluzívne vzdelávanie (spoluriešiteľka) 

PROFIL

Mgr. Jana Zeman je internou doktorandkou na Katedre špeciálnej pedagogiky PdF UK. Vyštudovala špecializáciu špeciálna pedagogika – poradenstvo v kombinácii s pedagogikou mentálne postihnutých. V rámci dizertačnej práce sa venuje ranej starostlivosti u detí so zdravotným znevýhodnením a ich rodinám. Zaoberá sa takisto problematikou porúch autistického spektra.

Aktuálne je členkou Akreditačnej rady PdF UK ako jedna zo zástupcov študentov PdF UK v Bratislave.

Mgr. Monika Podhorská

KONZULTAČNÉ HODINY V ZS 2O24/2025

Streda: 12:30 – 14:00 online

Štvrtok:  9:00 – 10:30 

(konzultácie prosím vopred dohodnúť mailom)

Miestnosť R113, Telefón +421 2 9015 9510, Email podhorska21uniba.sk

 

AKTUÁLNE PROJEKTY

Grant mladých UK/1055/2024 Špecifiká školského sebahodnotenia žiakov so špecifickými vývinovými poruchami učenia (hlavná riešiteľka)

VEGA 1/0196/23 Prístupy, intervencie a postoje učiteľov k žiakom so špecifickými poruchami učenia a špecifickými poruchami správania (ADHD) na slovenských základných školách (spoluriešiteľka)  

PROFIL 

Mgr. Monika Podhorská je internou doktorandkou na Katedre špeciálnej pedagogiky PdF UK. Vyštudovala špecializáciu špeciálna pedagogika – poradenstvo v kombinácii s pedagogikou jednotlivcov s poruchami učenia, správania a narušenou komunikačnou schopnosťou. V rámci dizertačnej práce sa venuje školskej úspešnosti žiakov so špecifickými vývinovými poruchami učenia.