Kalendár akcií

- VYŠLO ĎALŠIE ČÍSLO VERBUM HISTORIAE (1/2017) - jeho obsah nájdete tu!

 

- Katedra histórie vás srdečne pozýva na prednášku Mgr. Miroslava Neumanna s názvom 1. SVETOVÁ VOJNA V HRE BATTLEFIELD I., ktorá sa uskutoční 30. 11. 2017 o 14.30 v miestnosti Š-119.

 

 

Vážení študenti a priatelia,

Katedra histórie Pedag. fakukty UK v Bratislave v spolupráci s Ústavom pamäti národa vás srdečne pozývajú na podujatie:

21. NOVEMBER / utorok

14:00 - 19:00 - Festival slobody pod Pyramídou
Budova Slovenského rozhlasu, Štúdio 5, Mýtna 1, Bratislava

Rozhlas a televízia Slovenska sa pravidelne vo svojich rozhlasových programoch venuje témam z obdobia neslobody, ktoré si môžu poslucháči vypočuť v rámci vysielania na rôznych rozhlasových okruhoch. Festival slobody v spolupráci s Rozhlasom a televíziou  Slovenska - Rádiom Devín, ponúka možnosť vypočuť si vybrané programy vo forme verejného odposluchu v samotnej budove Slovenského rozhlasu, v atmosfére Štúdia 5, za prítomnosti ich autorov a odborníkov Ústavu pamäti národa (ÚPN), s ktorými na dané témy budú môcť prítomní návštevníci diskutovať. Program bude prebiehať v dvoch tematických blokoch.
 
Prvý blok Festivalu slobody pod pyramídou sa bude venovať téme holokaustu a z programovej ponuky RTVS si v Štúdiu 5 vypočujeme jednu z častí rozhlasovej Encyklopédie spravodlivých pod názvom "Navždy rodinou" autorky Dagmar Mozolovej a rozhlasovú hru A. Kruźniak: "Papuša". K téme budú diskutovať Dagmar Mozolová, rozhlasová redaktorka a autorka rozhlasovej Encyklopédie spravodlivých, Matej Beránek, historik z Múzea holokaustu v Seredi, Patrik Dubovský, historik ÚPN a moderátor diskusie, František Neupauer, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN.

V druhom bloku sa zameriame na tému perzekúcií cirkví počas komunistického režimu a osobnosť kňaza Titusa Zemana, ku ktorej zaznie pôvodná rozhlasová hra  Petra Janků "Hranice svätosti". Diskusiu k téme ako moderátor povedie František Neupauer, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN a jeho hosťami budú Soňa Gyrafášová, redaktorka RTVS,  Peter Janků (ÚPN), autor a režisér rozhlasovej hry Hranice svätosti o Titusovi Zemanovi a historik Róbert Letz z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

TÉMY ZÁVEREČNÝCH PRÁC V AKADEMICKOM ROKU 2017/2018 nájdete tu!

 

ŠTUDENTSKÝ SPOLOK KATEDRY HISTÓRIE COMENIUS - Webová stránka

  

- VYŠLO NOVÉ ČÍSLO VERBUM HISTORIAE (2/2016) - jeho obsah nájdete tu!