Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Univerzita Komenského si pripomenula pochod bratislavských študentov a Nežnú revolúciu

Pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave sa dňa 11. novembra 2016 uskutočnilo spomienkové stretnutie pri pamätnej tabuli, ktorá pripomína pochod študentov zo 16. novembra 1989.


Na podujatí sa zúčastnili predstavitelia Univerzity Komenského, zástupcovia Ústavu pamäti národa, bratislavskej mestskej časti Staré Mesto i študenti univerzity.

"Som nesmierne hrdý na to, že to boli práve študenti našej univerzity, ktorí spolu so svojimi pražskými kolegami odštartovali pád komunistického režimu, a že v našej aule tu na Šafárikovom námestí sa vďaka nim doslova začali písať dejiny nového spravodlivejšieho veku," zaznelo v príhovore prorektora UK doc. Mgr. Vincenta Múcsku, PhD.

Prítomným sa prihovoril PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD., predseda správnej rady Ústavu pamäti národa: "Duša študenta je úprimná a citlivá na každú neprávosť. Študenti boli v minulosti akýmsi barometrom miery únosnosti, dokedy ešte je spoločnosť ochotná trpieť a akceptovať prehrešky bývalých politikov, ktorí nezmýšľajú demokraticky."

"Aj keď nie všetko sa po roku 1989 vyvíjalo spôsobom, ako sme si predstavovali my alebo naši rodičia, ale čo je rozhodujúce, ten vývoj v nasledujúcich rokoch až do súčasnosti sme mali vo vlastných rukách," povedal starosta bratislavského Starého Mesta Mgr. Radoslav Števčík, priamy účastník a jeden z iniciátorov protestu študentov Filozofickej fakulty UK.

Za študentov UK sa zhromaždeniu prihovoril Bc. Adam Sarlós z Filozofickej fakulty UK, ktorý apeloval na to, aby spoločnosť aj v súčasnosti počúvala hlas študentov.

Spomienka na pochod študentov a Nežnú revolúciu je súčasťou Festivalu slobody 2016, ktorý prebieha od 8. do 20. novembra 2016.