Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

„Sloboda je dar, ktorý je pre všetkých.“


29. 04. 2025 14.40 hod.

Dňa 28. apríla 2025 sa na pôde Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnila konferencia venovaná 100. výročiu narodenia Vladimíra Jukla, významnej osobnosti slovenského kresťanského disentu a generála tajnej cirkvi.
Podujatie sa konalo v spolupráci s Ústavom pamäti národa a pod záštitou dekanky Pedagogickej fakulty UK v Bratislave prof. PaedDr. Kataríny Žilkovej, PhD., ktorá v úvodnom príhovore vyzdvihla, že konferencia sa koná vo veľkonočnom období, ktoré symbolizuje víťazstvo života, viery a pravdy nad útlakom a smrťou, teda ideály, ku ktorým celý život smeroval aj Vladimír Jukl.
Po úvodných príhovoroch nasledovali odborné a vedecké príspevky venujúce sa Juklovmu životnému zápasu – od jeho zástoja v podzemnej cirkvi cez prenasledovanie komunistickým režimom až po jeho významné pôsobenie v oblasti matematiky a vzdelávania. Samostatný blok konferencie bol venovaný aj duchovnému rozmeru jeho činnosti, zahŕňajúcej aj založenie Spoločenstva Fatima.
Konferenciu uzavreli osobné svedectvá rodinných príslušníkov, priateľov a spolupracovníkov V. Jukla, ktorí ho pripomenuli nielen ako statočného bojovníka za vieru a slobodu, ale aj ako človeka s hlbokou pokorou a obetavosťou.
Vladimír Jukl zdôrazňoval, že sloboda je dar, ktorý je určený všetkým. Nech je jeho život a odkaz pre nás povzbudením, že vernosť pravde a služba druhým sú tou najistejšou cestou k slobodnému a zodpovednému životu.