Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Výstava mladých talianskych ilustrátorov pre deti na PdF UK

Pri príležitosti otvorenia známeho knižného veľtrhu detskej knihy v Bologni Katedra románskych jazykov a literatúr PdF UK v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave sprístupnila zaujímavú výstavu Výkvet Talianska. Nová generácia ilustrátorov pre deti. Výber z diel dvadsiatich mladých (23- až 35-ročných) talianskych ilustrátorov zachytáva prostredníctvom rôznych výtvarných techník nielen poetiku klasických diel, od rozprávok až po Danteho, ale aj nové edičné postupy. Vystavené diela si môžete pozrieť na 3. poschodí budovy PdF UK na Šoltésovej 4 do 16. apríla 2023.


28. 03. 2023 12.00 hod.

Výstavu mladých talianskych ilustrátorov pre deti na PdF UK dňa 23. 3. 2023 navštívila veľvyslankyňa Talianskej republiky v SR Catherine Flumiani. 

Výstava Výkvet Talianska. Nová generácia ilustrátorov pre deti ponúka diela dvadsiatich mladých ilustrátorov, vybraných spomedzi mladých nádejných umelcov v súlade s témou tohtoročného Týždňa talianskeho jazyka vo svete, venovanou vzťahu mladých ľudí k taliančine. Medzi umelcami, ktorých diela budú vystavené, možno nájsť nasledujúce mená: Giacomo Agnello Modica, Andrea Antinori, Michael Bardeggia, Beatrice Cerocchi, Marianna Coppo, Francesca Corso, Cecilia Ferri, Chiara Ficarelli, Marta Pantaleo, Giulia Pastorino, Irene Penazzi, Alice Piaggio, Camilla Pintonato, Michelangelo Rossato, Veronica Ruffato, Lorenzo Sangió, Francesca Sanna, Luca Tagliafico, Giulia Tomai, Veronica Truttero. 

Každého umelca reprezentujú dve diela, vytvorené rôznymi technikami a štýlmi, interpretujúcimi klasické obrázky v novom šate. 

Kurátorom výstavy je Giannino Stoppani z Coooperativa Culturale Accademia Drosselmeier. Výstava vznikla v spolupráci Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce, Bologna Children´s Book Fair/Bologna Fiere a regiónu Emilia-Romagna/podpora kultúry v zahraničí. 

Výstava bola vystavená v rámci XXII. Týždňa talianskeho jazyka vo svete 18. – 31. 10. 2022 v Univerzitnej knižnici v Bratislave ako tretia zo série výstav o talianskych ilustrátoroch pre deti a je koncipovaná ako putovná výstava určená do rôznych priestorov vzdelávacích inštitúcií. 

Termín trvania: 13. 3. – 16. 4. 2023