Pedagogická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Vyšlo októbrové číslo časopisu Naša univerzita

Aj začiatok akademického roka bol bohatý na udalosti - i o tom vás presvedčíme v najnovšom čísle Našej univerzity!


Už len rok nás delí od osláv storočnice našej univerzity. Na aké výzvy upozornil rektor prof. Karol Mičieta vo svojom príhovore pri otvorení 99. akademického roka na UK, to sa dočítate na str. 6 - 9.

Moyzesova sieň Filozofickej fakulty UK koncom septembra hostila významné podujatie Falling Walls Lab Slovakia. Aké inovatívne riešenia z oblasti medicíny, matematiky či techniky predstavili počas slovenskej premiéry tohto inšpiratívneho projektu mladí výskumníci a kto získal miestenku na svetové finále v Berlíne, sa dozviete na str. 16 - 17.

Akými špecifikami sa vyznačuje individiduálna psychológia a prečo sa terapeuti s takou obľubou svojich pacientov pýtajú na ranú spomienku, aj to nám prezradila na str. 18 - 19 Dr. Daniela Čechová z Filozofickej fakulty UK, ktorá bola v lete zvolená za prezidentku jednej z najprestížnejších psychologických spoločností na svete.

Z Harvard Business School si odniesol titul MBA i skúsenosť so založením úspešného internetového startupu a od roku 2011 šéfuje slovenskému Googlu. O kom je reč? O Rasťovi Kulichovi, absolventovi Fakulty managementu UK, ktorý nám viac o svojej práci i pestrých záujmoch prezradil v rozhovore na str. 26 - 27.

"Univerzitné štúdium sa neželane mení na výkony, na zvládnutie, dosiahnutie a prekonanie niečoho, čo je definované a ohraničené. Vytráca sa komplexnosť a podstata vedy." Rozhovor o vedeckom bádaní a o univerzitnom vzdelávaní prorektorky UK prof. Daniely Ostatníkovej s prof. Ivanom Hulínom, šéfredaktorom Bratislavských lekárskych listov, nájdete na str. 30 - 31.

S prelomom októbra a novembra sa odnedávna čoraz častejšie spája otázka: Pamiatka zosnulých či Halloween? Či už preferujete pietny rozmer domáceho sviatku, alebo veselie halloweenskych masiek, nalistujte si str. 36 - prof. Marta Botiková z Filozofickej fakulty UK poskytne na túto tematiku etnologický pohľad a zodpovie i otázku, či sú Pamiatka zosnulých a Halloween skutočne dva protichodné sviatky.

Príjemné jesenné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita - október 2017 (pdf súbor)